کاربر برتر اين ماه
آواتارpouya
jOjO98
مديريت کل سايت
ورود به پروفايل شما

کاربران تگ شده

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12

موضوع: اثار امریکا

 1. Top | #1

  کاربر انجمن
  تاریخ عضویت
  Jul 2013
  شماره عضویت
  188
  محل سکونت
  شمال
  نوشته ها
  1,658
  پسندیده
  753
  مورد پسند : 828 بار در 544 پست
  سیم کارت
  حالت من
  موبایل من
  میزان امتیاز
  2501

  اثار امریکا

  بحران آثار باستانی ایران دانشگاه شیکاگو اشاره به توقیف اشیای باستانی [Only registered and activated users can see links. ] در [Only registered and activated users can see links. ] [Only registered and activated users can see links. ] و تهدید به بازپس ندادن و فروش آن برای جبران خسارات وارده به [Only registered and activated users can see links. ] آسیبدیده از عملیات انتحاری در اسرائیل دارد. این موضوع به عنوان مثالی از خصومت آمریکا با ایران و [Only registered and activated users can see links. ] از سوی برخی ایرانیان تلقی شده است.
  این اشیای باستانی عمدتاً مربوط به دورهٔ [Only registered and activated users can see links. ] و [Only registered and activated users can see links. ] هستند که در سالهای ۱۳۱۲ و ۱۳۱۳ کشف و به عنوان امانت به [Only registered and activated users can see links. ] سپرده شدند. دانشگاه شیکاگو در حال پس دادن این اشیا بود،[Only registered and activated users can see links. ] اما با حکم یک دادگاه فدرال و سعی در تصرف این اشیا توسط آن، پس دادن این اشیا به ایران به دستور این دادگاه فدرال متوقف، و همچنان گرفتار پیچوخمهای قضایی طرفین مربوطه است. دانشگاه شیکاگو سعی در جلوگیری از تصرف این اشیا توسط دادگاه فدرال آمریکا را دارد.[Only registered and activated users can see links. ]
  در این میان، موضع [Only registered and activated users can see links. ] (بر خلاف دادگاه فدرال)، در حال حمایت از ایران و دانشگاه شیکاگو در جلوگیری از مصادره این اموال بوده است
  کاربر مقابل پست shokoh عزیز را پسندیده است: Mo]-[amaD

 2. Top | #2

  کاربر انجمن
  تاریخ عضویت
  Jul 2013
  شماره عضویت
  188
  محل سکونت
  شمال
  نوشته ها
  1,658
  پسندیده
  753
  مورد پسند : 828 بار در 544 پست
  سیم کارت
  حالت من
  موبایل من
  میزان امتیاز
  2501
  ه گزارش خبرنگازر حوزهي ميراثفرهنگي [Only registered and activated users can see links. ] حاضر در محل، "لواء سميسم" وزير گردشگري و آثار باستاني عراق در ديدار با رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايعدستي و گردشگري كشورمان كه صبح امروز در ارگ آزادي صورت گرفت گفت: در اين سفر بخش خصوصي كشور عراق نيز ما را همراهي مي كند اميدواريم با اين ديدار گردشگري ميان دو كشور توسعه يابد.
  وي افزود: با كشور ايران تفاهمنامههاي بسياري امضاء كرديم اميدواريم اين تفاهمنامهها گامي براي بازگرداندن آثار باستاني عراق از ساير كشورها باشد.

  "لواء سميسم" تصريح كرد: كشور عراق در سال 2003 شاهد تاختو تاز ديگران بوده به طوري كه در اين سال از موزه عراق 15 هزار قطعه شي تاريخي به سرقت رفته است و چندين برابر اين ميزان از آثار باستاني كشور عراق توسط باندهايي به سرقت رفته است.

  وزير گردشگري و آثار باستاني عراق بيان كرد: در كشور آمريكا حدود 90 هزار آثار باستاني مختلف كشورمان به صورت غيرقانوني نگهداري ميشود در حالي كه يونسكو و سازمانهاي بينالمللي و لزوم بازگرداندن اين آثار به كشور مبداء تايكد دارند اما شاهد ان هستيم كه آمريكا براي بازگرداندن اين آثار تفره ميروند.

  وي اظهار داشت: از عمر وزارت گردشگري عراق يك سال و نيم بيشتر نميگذرد اين مدت براي اصلاح قوانين ميراث سنگيني كه بر گردن ما است كافي نيست.

  "لواء سميسم" تصريح كرد: اميدوار هستيم از تجربيات ايران براي ترميم و بازسازي آثار تاريخي كشور عراق استفاده كنيم.

  وي افزود: يك هيات ايراني متشكل از كارشناسان ميراثفرهنگي براي اجرايي كردن اين يادداشت تفاهمنامه به كشور عراق سفر كند يا بلعكس.

  وزير گردشگري و آثار باستاني عراق خاطرنشان كرد:شرايط سياسي سوريه و تركيه باعث شده كه مقصد گردشگران عراقي به كشور ايران باشد.

  وي ادامه داد: در خصوص مرمت آثار باستاني كشور عراق جاي شركتهاي مرمتگر ايراني خالي بوده هماكنون براي مرمت اثر باستاني كاخ كسري شركتي از كشور چك حضور دارند ما معتقديم مرمتگران ايراني بيشتر ميتوانند در اين زمينه كمك كنند
  کاربر مقابل پست shokoh عزیز را پسندیده است: Mo]-[amaD

 3. Top | #3

  کاربر انجمن
  تاریخ عضویت
  Jul 2013
  شماره عضویت
  188
  محل سکونت
  شمال
  نوشته ها
  1,658
  پسندیده
  753
  مورد پسند : 828 بار در 544 پست
  سیم کارت
  حالت من
  موبایل من
  میزان امتیاز
  2501
  کد خبر : ۱۰۴۹۶۶ زمان مخابره: ۱۰ : ۵۵ -- ۱۳۹۲/۳/۵ | [Only registered and activated users can see links. ]

  بازگشت آثار باستانی کامبوج از امریکا

  با توقف فروش برخی آثار تاریخی شناخته شده کامبوج در امریکا، مقامات کامبوج طی درخواست رسمی از امریکا درخواست کردند تمامی اشیای تاریخی این کشورکه در جریان جنگهای دهه 70 ازموزه های این کشور ربوده شده، به این کشور بازگردانده شود.


  [Only registered and activated users can see links. ]


  خبرگزاری میراث فرهنگی ـ بین‎الملل ـ با توقف فروش برخی آثار تاریخی شناخته شده کامبوج در امریکا، مقامات کامبوج طی درخواست رسمی از امریکا درخواست کردند تمامی اشیای تاریخی این کشورکه در جریان جنگهای دهه 70 ازموزه های این کشور ربوده شده، به این کشور بازگردانده شود.

  به گزارش نیویورک تایمز، دولت کامبوج خواستار بازگرداندن آثار تاریخی مربوط به خمرهای سرخ شد که درجریان هرج ومرج‎های داخلی این کشور در سال های دهه 70 از موزهها ربوده شده‎است.
  پیشتردو مجسمه ازاین شش اثر در جریان نمایشگاهی که در موزه هنرمتروپولیتن نیویورک برگزار شد، شناسایی شده‎است. این دو اثر قرار است ماه آینده به کامبوج بازگردانده شوند  آثار درخواست شده شامل شش مجمسمه 1000ساله هندویی است که از معبد" پراسات چن "ربوده شده و تصورم‎یشود هم اکنون در امریکاست.

  پیشتردو مجسمه ازاین شش اثر در جریان نمایشگاهی که در موزه هنرمتروپولیتن نیویورک برگزار شد، شناسایی شده‎است. این دو اثر قرار است ماه آینده به کامبوج بازگردانده شوند.

  "استفان .کی . یوریک" از کالج حقوق دانشگاه میامی درهمین زمینه اظهار نظر کرده است که هرگاه دیگر موزه‎ها نیز با شواهدی از این دست آثار روبرو شوند، باید با اقدام
  مشابهی برخورد شده و آثار به کشور اصلی بازگردانده شوند.

  طبق همین گزارش حراجی ساتبی نیز مسجمه‎ای دیگر از این مجموعه را دراختیار دارد که مجسمه یک جنگجوی افسانه‎ای به نام "دوریودهانا"است که در سال 2011 پس از اعتراض کامبوج به فروش این آثار، از فهرست آثار حراجی خارج شد.
  کاربر مقابل پست shokoh عزیز را پسندیده است: Mo]-[amaD

 4. Top | #4

  کاربر انجمن
  تاریخ عضویت
  Jul 2013
  شماره عضویت
  188
  محل سکونت
  شمال
  نوشته ها
  1,658
  پسندیده
  753
  مورد پسند : 828 بار در 544 پست
  سیم کارت
  حالت من
  موبایل من
  میزان امتیاز
  2501
  گروه گزارش ویژه مشرق؛ ایران در سال های حکوت شاهان قاجار و پهلوی محل توجه و تمرکز قدرت های جهانی برای تاراج و غارت منابع خود بود . بین سال های 1925 تا 1941 امتیازات گوناگونی به کشورهای روسیه، انگستان و آمریکا داده شد. در سال 1932 امتیازی نفتی به انگستان و امتیاز شیلات دریای خزر در سال 1927 به روسیه داده شد. اما امتیاز مهم دیگری که خیلی به آن پرداخته نشده است، امتیاز کاوش های باستان شناسی است که در فاصله ی سالهای 1931 تا 1941 به موزه های آمریکایی اعطا شد. به نظر می رسد توافقی بین قدرت های سه گانه بر سر با ارزش ترین منابع ابران یعنی آثار باستانی، نفت و خاویار برقرار شده بود. در این گزارش سعی شده است با استفاده از کتاب « تاراج بزرگ » نوشته ی دکتر محمد قلی مجد که به استناد منابع دست اول وزارت امور خارجه ی آمریکا نوشته شده است، ابعاد این تاراج بزرگ بررسی شود.

  بررسی اعطای امتیازات گوناگون باستان شناسی به آمریکایی ها در این گزارش برای درک درست رفتار آمریکا و دیپلمات های این کشور با مردم مشرق زمین و به کار بردن رابطه ی گرگ و میش در سیاست خارجی آمریکاست. وقتی رابطه ی گرگ و میش و ارباب و رعیت باشد همه چیز از آن ارباب است از نفت و منابع دیگر گرفته تا مزیتهای استراتژیک و ژئوپلتیک و تا گنجینه ی میراث باستانی چند هزار ساله ی یک ملت. بسیاری از موزه های آمریکایی با همکاری دولت آمریکا و به خصوص کمک های وزارت امور خارجه ی این کشور توانستند به بهانه ی تعمیر و مرمت و انجام تحقیقات علمی ، آثار و اشیای ارزشمندی را که میراث کهن ایرانیان بود به تاراج ببرند.


  دکتر مجد نویسنده ی کتاب، بعد از دیدار از چند موزه ی آمریکایی می گوید:

  « من از موزه‏هایی مانند موزه هنر در نیویورک و موزه‏های متعدد اسمیتسونیان در واشنگتن دیدن‏ کرده‏ام.امری که در همه آنها مرا بی‏نهایت به حیرت انداخت این بود که موزه‏های مذکور تقریبا تمام آثار باستانی و مصنوعات هنری ایران را در فاصله زمانی 1925 تا 1941 تصاحب کرده‏ بودند.بویژه متوجه شدم موجودی عظیم اشیاء دوران ساسانی و اسلامی از جمله سفالینه‏های به‏ غایت منحصر به فرد و ارزشمند نیشابور در موزه متروپولیتن همگی در دهه 1930 به تملک این‏ موزه درآمده‏اند.یک محراب بزرگ 1400 ساله از جنس کاشی لعابی متعلق به اصفهان بیش از سایر اشیاء توجهم را به خود جلب کرد.این محراب نیز در همان دهه 1930 به این موزه منتقل‏ شده بود،اما اثر هنرمندانه‏ای به این بزرگی که حدود 1300 سال در یکی از مساجد اصفهان آرام‏ گرفته بود چگونه از نیویورک سردرآورده است؟»

  فرانسه و امتیاز انحصاری آثار باستانی
  کشورهای غربی از قرن هجدهم میلادی متوجه وجود آثار و اشیاء ارزشمند در منطقه ی بین النهرین شدند و فعالیت هایی را در مناطق باستانی ایران ، مصر و عثمان یشروع کردند. درمیان این کشورها، فرانسه توجه ویژه ای به ایران داشت و همین توجه ویژه موجب انعقاد قرادادی در سال 1900 بین ایران و فرانسه و اعطای حق انحصاری و دائمی کاوش های باستان شناسی در ایران به این کشور شد.

 5. Top | #5

  کاربر انجمن
  تاریخ عضویت
  Jul 2013
  شماره عضویت
  188
  محل سکونت
  شمال
  نوشته ها
  1,658
  پسندیده
  753
  مورد پسند : 828 بار در 544 پست
  سیم کارت
  حالت من
  موبایل من
  میزان امتیاز
  2501
  این پیمان عملاً حق کاوش های باستان شناسی را از دیگر دیگر کشورها سلب می کرد و از نفوذ انگستان و روسیه به حوزه ی باستان شناسی ایران جلو گیری می کرد. اما این امتیاز برای فرانسه همیشگی نبود و با ظهور حکومت پهلوی در سال 1925 در های ایران به روی باستان شناسان خارجی باز شد. آمریکایی ها اعتراضاتی را به قانون موجود وارد ساختند و انحصار کاوش های باستان شناسی برای فرانسه را نا عادلانه خوانده و مدعی شدند که این کشور نتوانسته است به طور مناسب از شرایط بهره برداری کند. برای همین با کمک عده ای در داخل ایران تلاش های خود را برای لغو معاهده ی 1900 شروع کردند. آرتور اپهام پوپ مشاور موسسه ی هنر شیکاگو در زمینه هنر اسلامی به همراه عبدالحسن تیمور تاش، وزیر فواید عامه، محمد علی فروغی وزیر مالیه و حسین علایی سفیر سابق ایران در واشنگتن در این زمینه تلاش های فراوانی را انجام دادند. برای لغو این قرارداد، طرحی به مجلس فرستاده شد که به دلیل در خطر افتادن برخی امتیازات دیگر( من جمله قرارداد شرکت نفت ایران و انگلیس) ، تصویب نشد. بعد از شکست این طرح بود که تلاش های دیپلماتیک آمریکا برای حل مسئله شروع شد.


  تخت جمشید 1933

  لغو انحصار فرانسه
  فشارهای دیپلماتیک آمریکا بر فرانسه در نهایت منجر به عقد قراردادی بین ایران و فرانسه در تاریخ 18 اکتبر 1927 شد، طبق این قرارداد فرانسویان متعهد شدند که از حقوق خود در معاهده ی 1900 دست بکشند. در عین حال ماده ی اول این معاهده ریاست آثار باستانی ایران را به مدت بیست سال در اختیار فرانسویان قرار می داد که برای این منظور هم آندره گدار فرانسوی انتخاب شد.


  آندره گدار، مدیر آثار باستانی ایران


  یکی از افرادی که نقش بسزایی در لغو انحصار فرانسه در آثار باستانی ایران داشت آرتور پوپِ آمریکایی بود. او که اطلاعات فراوانی از فرهنگ و هنر اسلامی داشت در سال 1304 وارد ایران شد و در پی رفت و آمدها و تلاش های فراوانش برای معرفی هنر ایران، به رضا شاه نزدیک شد و مورد حمایت او قرار گرفت.


  آرتور اپهام پوپ
  مشاور موسسه ی هنر شیکاگو در زمینه هنر اسلامی

 6. Top | #6

  کاربر انجمن
  تاریخ عضویت
  Jul 2013
  شماره عضویت
  188
  محل سکونت
  شمال
  نوشته ها
  1,658
  پسندیده
  753
  مورد پسند : 828 بار در 544 پست
  سیم کارت
  حالت من
  موبایل من
  میزان امتیاز
  2501
  دزدی های پوپ از آثار باستانی ایران
  پوپ در مدت اقامت و حضور خود در ایران اقدام به خارج کردن آثار ارزشمندی از ایران کرد که خروج این آثار با کمک سفارت آمریکا در ایران و از طریق ارسال بسته های دیپلماتیک انجام می شد. دزدی های باند پوپ در ایران به قدری واضح بود که یکی از مهندسان معماری آمریکایی به نام مایرون اسمیت به دزدیده شدن محرابی 1300 ساله در مدرسه ای مذهبی در اصفهان و فروختن آن به موزه ی هنر متروپولین نیویورک توسط پوپ و باندش اشاره می کند. « در طول چند سال گذشته پوپ و دستارانش با آنچه به نظر می آمد تحقیقات علمی در مورد منشاء محرابی مهم است – که به تازگی به تملک موزه ی متروپولیتن در آمده – به گدار فضای گسترده ای برای جولان داده اند. مقامات ایرانی و بازاریان هم می دانند که این محراب را دلال عتیقه ای بدنام به نام رابنو به دستور پوپ از مدرسه ی امامیه ی اصفهان دزدیده است.»

  با وجود دزدی های فراوان پوپ در ایران و در کمال تعجب، رضا شاه در سال1931 از او و در سال 1935 از همسرش با اعطای مدال ویژه ای به خاطر خدماتشان در زمینه ی حفظ بقایای آثار تاریخی ایران، تقدیر کرد. پوپ علاوه بر حمایت مستقیم رضا شاه از حمایت های محمد علی فروغی و پسرش محسن فروغی نیز بهره مند بود و بسیاری از دزدی های خود را با پشتیبانی این دو انجام می داد.


  آرتور پوپ از حمایت های محمد علی فروغی و پسرش محسن فروغی بهره مند بود

  تصویب قانونی جدید در آثار باستانی
  بعد از لغو معاهده ی 1900 که امتیاز کاوش های باستانی در ایران را به کلی در اختیار فرانسه قرار می داد تلاش های پوپ و عوامل داخلی در ایران برای تصویب قانونی جایگزین شروع شد. این تلاش ها موجب تصویب قانونی شد که موزه های آمریکایی قادر بودند انبوه آثار باستانی ذیقیمت ایرانی را بدست آورده و از ایران خارج کنند و در ازای آن هزینه ی نسبتاً ناچیزی پرداخت کنند. این قانون که تحت عنوان «قانون حفظ آثار ملی» در 30 نوامبر 1930 به تصویب مجلس رسید کاملاً غیر قانونی و فاقد مشروعیت بود و بدون کمک رضا شاه و عوامل درجه دوی او مانند فروغی امکان پذیر نبود. چنانچه هارت وزیر مختار آمریکا در ایران در گزارش های خود از تلاش ها و حمایت های فروغی یاد می کند و حمایت های او را تعیین کننده می داند. او مدعی است که فروغی حتی متن فرانسوی پیش نویس را به زبان فارسی ترجمه کرده است. « فروغی با سعه ی صدر، زمان زیادی از روز تعطیلش را به مطالعه ی پیش نویس قانون و ترجمه ی آن به فارسی اختصاص داده است. ام.گدار{ مدیر فرانسویِ آثار باستانی ایران} در مورد جزئیات قانون با وی به مذاکره پرداخت و وزیر امور خارجه را فردی دلسوز ارزیابی کرد.»

 7. Top | #7

  کاربر انجمن
  تاریخ عضویت
  Jul 2013
  شماره عضویت
  188
  محل سکونت
  شمال
  نوشته ها
  1,658
  پسندیده
  753
  مورد پسند : 828 بار در 544 پست
  سیم کارت
  حالت من
  موبایل من
  میزان امتیاز
  2501
  تصویب قانونی جدید در آثار باستانی
  بعد از لغو معاهده ی 1900 که امتیاز کاوش های باستانی در ایران را به کلی در اختیار فرانسه قرار می داد تلاش های پوپ و عوامل داخلی در ایران برای تصویب قانونی جایگزین شروع شد. این تلاش ها موجب تصویب قانونی شد که موزه های آمریکایی قادر بودند انبوه آثار باستانی ذیقیمت ایرانی را بدست آورده و از ایران خارج کنند و در ازای آن هزینه ی نسبتاً ناچیزی پرداخت کنند. این قانون که تحت عنوان «قانون حفظ آثار ملی» در 30 نوامبر 1930 به تصویب مجلس رسید کاملاً غیر قانونی و فاقد مشروعیت بود و بدون کمک رضا شاه و عوامل درجه دوی او مانند فروغی امکان پذیر نبود. چنانچه هارت وزیر مختار آمریکا در ایران در گزارش های خود از تلاش ها و حمایت های فروغی یاد می کند و حمایت های او را تعیین کننده می داند. او مدعی است که فروغی حتی متن فرانسوی پیش نویس را به زبان فارسی ترجمه کرده است. « فروغی با سعه ی صدر، زمان زیادی از روز تعطیلش را به مطالعه ی پیش نویس قانون و ترجمه ی آن به فارسی اختصاص داده است. ام.گدار{ مدیر فرانسویِ آثار باستانی ایران} در مورد جزئیات قانون با وی به مذاکره پرداخت و وزیر امور خارجه را فردی دلسوز ارزیابی کرد.»

  مواردی از این قانون که اقتباس شده از قانون مشابه عراقی است، نوعی خیانت به کشور و مردم محسوب می شود و به خروج آثاری که متعلق به مردم ایران و تاریخ آنهاست رسمیت می بخشد؛ به طور مثال ماده ی چهاردهم این قانون اصل تقسیم یافته ها را در بر می گیرد: « در روند عملیات کاوش های باستان شناسی کشفیاتی که نتیجه ی عملیات دولت در زمان و مکانی خاص باشد، به خود دولت تعلق خواهد یافت و در مورد کشفیاتی که نتیجه ی عملیات دیگران باشد، دولت مب تواند ده قطعه از اشیایی را که ویژگی تاریخی یا هنری دارند انتخاب و تصرف کند و نیمی از باقی مانده ی کشفیات را به صورت مجانی به کاشف واگذار نماید و نیم دیگری را به تصرف خود در بیاورد...»

  همچنین ماده ی 18 این قانون به کاوشگر اجازه می دهد که سهم خود را بدون پرداخت هزینه و مانع صادر کند: «صدرو اشیای یافت شده در کاوش های علمی با اجازه دولت صورت می گیرد و خروج سهم کاوشگر از کشور تحت هر شرایطی از طرف دولت مجاز و از همه انواع هزینه ها و مالیات های گمرکی معاف است.»

  این قانون در ایران در حالی به تصویب رسید که قوانین مشابه در اروپا و دیگر نقاط جهان تفاوت اساسی با این قانون داشت. در قوانین اروپا همه ی آثار باستانی کشف شده متعلق به دولت بود. به طور مثال در ایتالیا، فرانسه، اتحاد شوروی و حتی قبرس، همه ی آثار باستانی کشف نشده دارایی قطعی دولت محسوب می شدند.


  تخت جمشید 1931


 8. Top | #8

  کاربر انجمن
  تاریخ عضویت
  Jul 2013
  شماره عضویت
  188
  محل سکونت
  شمال
  نوشته ها
  1,658
  پسندیده
  753
  مورد پسند : 828 بار در 544 پست
  سیم کارت
  حالت من
  موبایل من
  میزان امتیاز
  2501
  هجوم موزه های آمریکایی به ایران
  بعد از تصویب این قانون بود که راه ورود موزه های آمریکایی به ایران برای گرفتن امتیاز های باستان شناسی باز شد. اولین تقاضا برای کاوش های باستان شناسی دقیقاً سه روز پس از تصویب قانون جدید در تاریخ 6 نوامبر 1930 از سوی نماینده ی موزه ی دانشگاه پنسیلوانیا داده شد. بعد از مدتی فردی به نام دکتر اف اشمیت به عنوان نماینده ی این گروه باستان شناسی در ایران انتخاب شد. او در مدت حضور خود در ایران به عنوان نماینده ی موزه ی دانشگاه پنسیلوانیا اشیاء گرانبهای بسیاری را از کشور خارج کرد و با خلق و خوی هیتلری خود موجب آزار و اذیت بسیاری از کارگران ایرانی و مردم ایران شد.


  اریک اشمیت

  کاوش در تخت جمشید
  دیگر موسسه ای که در ایران برای کاوش های باستان شناسی موفق به اخذ مجوز از طرف دولت ایران شد، موسسه ی شرق شناسی دانشگاه شیکاگو بود. در اوایل دسامبر 1930 پرفسور جیمز هنری برسیتد در خواست خود را برای اعطای حق بازسازی و مرمت تخت جمشید از طریق پرفسور ارنست هرتسفلد مشاور آلمانی گروه، تقدیم دولت ایران کرد. این در خواست در هیات وزیران مطرح شد و با وجود حامیان اعطای این مجوز در داخل دولت، در کوتاه ترین زمان ممکن جواب مثبت به موسسه ی شرق شناسی داده شد. فروغی این بار هم برای اعطای امتیازی به آمریکایی ها تلاش های فراوانی کرد که وزیر مختار آمریکا در ایران به حمایت های فروغی برای اعطای این مجوز اشاره می کند:«حامی اصلی در خواست های آمریکاییان در جلسه ی هیأت وزیران، وزیر امور خارجه فروغی بود و نیز او بود که پس از آن که تصور می شد قانون آثار ملی در کمسیون رد شده است، بزرگترین کمک را برای تصویب شتابزده ی آن کرد.»  جیمز هنری بریستد
  نماینده موسسه ی شرق شناسی شیکاگو
  دکتر ارنست هرتسفلد
  مشاور آلمانی گروه شرق شناسی شیکاگو


  با شروع عملیات بازسازی توسط موسسه، اشیاء و اقلام ارزشمندی یافت شد که باعث شگفتی اعضای گروه شد. دو جفت لوح یکی از طلا و دیگری از نقره و از از آن جالب تر 30000 لوح گلی که از دوره ی عیلامی ها به جا مانده بود و کتیبه های فوق العاده به همراه مجموعه ی گسترده ای از ابزار دست ساز که توجه گروه را به خود جلب کرده بود. یافته های این چنینی دکتر هرتسفلد (مشاور گروه موسسه ی شرق شناسی) را به کاوش در استخر و تل های مجاور مشتاق کرد و به همین منظور درخواستی را به دولت ایران ارائه داد که این درخواست در تاریخ دسامبر 1931 مورد موافقت قرار گرفت. از نظر هارت(وزیر مختار آمریکا در ایران) فضایی که این مجوز در بر می گرفت بی شک غنی ترین بخش در تاریخ امتیازات اعطا شده در کشور بود. با فضایی که این مجوز برای خروج آثار باستانی ایرانی بوجود می آورد می توان آن را نوعی کودتای باستان شناسی به حساب آورد.

 9. Top | #9

  کاربر انجمن
  تاریخ عضویت
  Jul 2013
  شماره عضویت
  188
  محل سکونت
  شمال
  نوشته ها
  1,658
  پسندیده
  753
  مورد پسند : 828 بار در 544 پست
  سیم کارت
  حالت من
  موبایل من
  میزان امتیاز
  2501

  الواح گلی، موزه دانشگاه شیکاگو

  اعطای این امتیاز، فقط شامل بازسازی و مرمت تخت جمشید و اطراف آن می شد و اشیاء یافت شده در حین کاوش جزو موارد قانون آثار باستانی در رابطه با تقسیم اشیاء قرار نمی گرفت. بنابراین تمام اشیاء یافت شده در طول عملیات متعلق به دولت ایران بود. اما با این حال موسسه ی شرق شناسی انتظار بی موردی برای تقسیم اشیاء یافت شده داشت که مورد موافقت مقامات ایرانی قرار نمی گرفت. در این مورد، هم مقامات ایرانی و هم مسئولین موسسه ی شرق شناسی به ارزش یافته های باستان شناسی در این مناطق پی برده بودند و حاضر به از دست دادن حتی قطعه ای کوچک از این یافته نبودند. این ناهماهنگی ایجاد شده بین دولت ایران و موسسسه ی شرق شناسی باعث بروز اختلافاتی شد که در نهایت موسسه برای مشخص شدن نتیجه ی درخواست های خود، عملیات مرمت و بازسازی در منطقه را تعطیل کرد.

  اشیاء کشف شده در تخت جمشید
  در موزه هنر متروپولیتن آمریکا


  ضرب الاجل ایران به موسسه شرق شناسی
  گروه باستان شناسی با تعطیلی فعالیت های خود در تخت جمشید با ضرب الاجل ایران برای از سر گیری عملیات مرمت و بازسازی مواجه شد. دولت ایران ابقا امتیاز مرمت و بازسازی تخت جمشید برای موسسه شرق شناسی را منوط به از سر گیری فعالیت ها تا تاریخ مشخص عنوان کرد. اما مسئولین موسسه بدون توجه به اخطار ایران، با ادبیاتی تهدید آمیز خواستار تن دادن دولت ایران به مطالبات موسسه مبنی بر تقسیم آثار کشف شده در تخت جمشید و مناطق اطراف آن بودند و در نامه ای که به نخست وزیر ایران نوشتند عدم پذیرش شروط ذکر شده را باعث خروج بدون فوتِ وقت موسسسه از ایران دانستند.


  تهدید ایران از جانب موسسه

  بررسی نحوه تعامل و ادبیاتی که یک موسسسه ی آمریکایی در قبال دولت ایران به کار می برد و صاحب حق دانستن خود در برابر میراث یک ملت، ما را با خوی غارتگرانه ی این کشور بیشتر آشنا می کند. بریستد مدیر موسسه ی شرق شناسی در ایران در نامه ای که به فروغی نگاشته است خواهان تقسیم عادلانه ی اشیاء کشف شده می باشد و اعلام می کند که اگر با این در خواست موافقت نشود، موسسسه گروه خود را از ایران خارج خواهد کرد و ایران و دولت شاهنشاهی را در مطبوعات آمریکایی رسوا خواهد کرد- چیزی که رژیم پهلوی نمی توانست آن را نادیده بگیرد- : « باید صراحتاً عرض کنم چنانچه مطالبات حقه آن، که در این نامه مذکور افتاده است، در مدت زمانی معقول برآورده نشود، همه ی جهانیان بزودی خواهند پرسید که چرا عملیات موسسه در تخت جمشید به حال تعلیق در آمده است. موسسسه نیز در کمال تأسف مجبور است دلایل تعلیق کار در تخت جمشید را به مطبوعات توضیح دهد که مسلماً بیشترین انعکاس را در کل مطبوعات تمدن غرب خواهد داشت»

  فروغی پس از دریافت این نامه و قرائت آن در هیأت دولت، با واکنش منفی هیأت دولت مبنی بر توهین آمیز بودن نامه مواجه شد و پذیرش شروط ذکر شده را منوط به تغییر ادبیات نامه کرد. اما ادبیات به کار برده شده در مطالبات موسسه هیچ گاه تغییر نکرد و در نهایت این موسسه ی شرق شناسی بود که با حمایت وزارت خارجه ی آمریکا، ایران را وادار به پذیرش خواسته های خود کرد.

  ردیفی از شیرهای غران تخت جمشید در موزه دانشگاه شیکاگو


 10. Top | #10

  کاربر انجمن
  تاریخ عضویت
  Jul 2013
  شماره عضویت
  188
  محل سکونت
  شمال
  نوشته ها
  1,658
  پسندیده
  753
  مورد پسند : 828 بار در 544 پست
  سیم کارت
  حالت من
  موبایل من
  میزان امتیاز
  2501
  درخواست جدید موسسه

  موسسه ی شرق شناسی با مشاهده ی عقب نشینی های پی در پی دولت ایران در برابر خواسته هایش حداکثر چیزی را که می توانست بخواهد درخواست کرد. طبق درخواست جدید، موسسه خواهان ادامه ی کار در تخت جمشید و تقسیم اشیاء یافت شده در آن به مدت سه سال دیگر بود. همچنین موسسه برخی از اشیائی که به آنها نظر داشت را هم در نامه ای به نخست وزیر اعلام کرد:

  « نظر به اینکه موسسه شرق شناسی هزینه ی هنگفتی را صرف بازیابی و مرمت گنجینه ی بی نظیر مجسمه های مستقر بر روی دو پلکان عظیم و همچنین الواح زرین و سیمین پایه های بنا کرده است، که ارزش آنها بسیار بیشتر از هر اثر کشف شده دیگری در تخت جمشید است، خود را محق می داند اقلام مشخصه زیر را در حکم سهمش از اشیائی که تا کنون در ایوان کاخ کشف شده اند، مطالبه نماید و صد البته انتظار دارد مجوز خروج آنها از کشور نیز صادر گردد:

  مجموعه کامل تندیس های جدای قابل حمل، از جمله پلکان کاملاً جدا و قابل حملی که پیش از بیرون کشیدن دو پلکان عظیم تخت جمشید از زیر خاک کشف شده بود. یک لوح سیمین پایه بنا. آجر های لعابی شکسته متعلق به کتیبه ی زینتی آپادانا، و همه اشیاء کوچک دیگر به استثنای طلا ساخته ها، از جمله 500 لوح گلی. موسسسه انتظار دارد اشیائی که ممکن است در آینده در ایوان کاخ کشف شود نیز مطابق با اصل کلی فوق تقسیم شوند

  این نوع باج خواهی ها در این جا به پایان نرسید و بعد ها طی دستورالعملی که به وزیر مختار آمریکا در ایران رسید، ایران می بایست قسمتی از آثار باستانی خود را به موسسه اهدا کند. شاید دشوار بتوان درک کرد که این نوع ادبیات به کار برده شده، مربوط به یک موسسه ی آمریکایی است که دولت دیگر را خطاب قرار می دهد. « موسسه کرفتر{ یکی از اعضای گروه باستان شناسی} را مجاز می سازد تا مذاکره بر سر تقسیم اشیاء کشف شده را شروع کند، مشروط بر اینکه چون ایرانی ها قبلاً اقلام ارزشمند متعددی را برای خود برداشته اند، موسسه نیز انتظار دارد که در اوایل مذاکرات اشیاء درخور و ارزشمندی به آن اهدا شود. چنانچه در همان اوایل مذاکرات چنین هدایایی داده نشود و روش قابل قبولی برای تقسیم ما بقی اشیاء کشف شده مورد توافق قرار نگیرد، موسسه ناچار خواهد بود بدون هیچگونه بحثی گروه باستان شناسی خود را از ایران خارج کند.»
  دولت ایران با عقب نشینی در برابر درخواست موزه های آمریکایی، با تقسیم اشیاء یافت شده در تخت جمشید موافقت کرد
  و زمینه ی خروج بسیاری از آثار ارزشمند را از کشور فراهم کرد  در حالی که بیشتر فعالیت های باستان شناسی در ایران مربوط به موزه ی دانشگاه پنسیلوانیا و موسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو بود، گروههای دیگری نیز در ایران به صورت محدود به فعالیت می پرداختند. موزه ی فاگ و هنر های زیبای بوستون، موزه ی هنر متروپولیتن، موزه ی فیلادلفیلا و موزه ی کانزاس سیتی، از این دست هستند.

  نقش برجسته سرباز هخامنشی در موزه «بوستون»
  نقش برجسته ملازمین ،موزه «متروپولیتن» نیویورک  حمایت های وزارت امور خارجه ی آمریکا
  در بررسی روابط بین دولت ایران و گروههای باستان شناسی، نقش وزارت خارجه ی آمریکا و به خصوص سفیر آمریکا در ایران، نقشی کلیدی و اساسی است. در تمام موارد اختلافی بین دولت ایران و گروههای باستان شناسی، این وزیر مختار آمریکا در ایران بود که به مذاکره و گفتگو با مقامات ایرانی می پرداخت. این موضوع باعث شد که پس از موفقیت موسسه ی شرق شناسی در تصاحب امتیازات گوناگون، مدیر موسسه در نامه ای از تلاش های موثر وزارت خارجه تشکر کند: «در واقع، بدون اغراق می توان گفت که اگر به خاطر حمایت های وزارت خارجه نبود، شاید اکتشاف در تخت جمشید هرگز صورت نمی گرفت، و یا در صورت شروع، مطمئناً چندین سال پیش نافرجام متوقف می شد.» او همچنین در نام ای دیگر به سفیر آمریکا در ایران این چنین می نویسد: « وقتی این نکته را مد نظر داشته باشیم که گنجینه های اشیاء باستانی ایران، که هم اینک و یا در آینده در حکم پاداشی برای تلاش های درخشان موسسه {بین دولت ایران و موسسه} تقسیم خواهند شد، در واقع گنجینه ملی این کشور {آمریکا} و مردم آمریکاست، مسئله اهمیت دوچندان پیدا می کند. به بیان دیگر، با کمک به موسسه ی شرق شناسی در این زمینه در واقع در پیشرفت فرهنگی ملت آمریکا سهیم بوده ایم..... در خاتمه نمی توانم از ابراز مجدد رضایت خاطرمان از نحوه ی انجام مذاکرات از سوی جنابعالی خودداری کنم.»


  نقش رضا شاه در غارت آثار باستانی
  البته در تاراج آثار باستانی ایران نباید نقش عوامل داخلی را نادیده گرفت؛ از عوامل دسته دومی مثل فروغی و اعضای هیأت دولت گرفته تا خود شخص رضا شاه. وزیر مختار آمریکا در گزارش محرمانه ای که از صحبت های خودش و حکمت وزیر فواید عامه تهیه شده بود، به نقش شاه در انتقال اشیاء یافت شده در تخت جمشید به آمریکا اشاره می کند: « ایشان { حکمت وزیر فواید عامه} همچنین ابراز داشتند که اعضای هیأت وزیران، به استثنای او و نخست وزیر، شدیداً با انتقال سی هزار لوح گلی به شیکاگو مخالف بودند به نحوی که نهایتاً ناچار مسئله به شخص شاه ارجاع شده بود که ایشان نیز پس از توضیحات وزیر مبنی بر اینکه انتقال لوح های مزیور برای موفقیت مذاکرات کنونی ضروری است، با اکراه نظر قبلی خود را تغییر داده و با انتقال آنها موافقت کرده بودند.»

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
 مختصری از ما
 کپی رایت ما
جوجو98 یک سایت تفریحی و سرگرمی است که فعالیت خود را در سال 91 شروع کرده و تا به امروز خدمت رسانی به کاربران خود از جمله ارائه مطالب اموزنده تفریحی سرگرمی مقاله داشته است
طراحی استایل اختصاصی توسط:ویکی وی بی
پشتیبان:میهن وب هاست
پست الکتریکی مدیریت:info@jojo98.ir